Центр з надання безоплатної правової допомоги інформує
Особливості та порядок створення фермерського господарства.
Однією з форм ведення сільськогосподарської діяльності є фермерське господарство, що являє собою виробництво сільськогосподарської продукції, її переробку і реалізацію з метою отримання прибутку. Як відомо, будь-яка діяльність з метою отримання прибутку вимагає належної організації та державної реєстрації підприємства. Як відкрити фермерське господарство розглянемо в цій консультації.
ЗУ «Про фермерське господарство» детально врегульований порядок створення і ведення діяльності фермерського господарства.
Фермерське господарство (далі - ФГ) - підприємницька діяльність громадян, які мають бажання виробляти сільськогосподарську продукцію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та / або користування.
Право на створення ФГ надано всім працездатним особам, яким виповнилося 18 років. Створити ФГ може як один громадянин, так і декілька, але за умови, що вони є родичами або членами сім'ї.
Перед тим як відкрити селянське господарство його засновникам варто вирішити кілька ключових завдань:
1. Визначитися з юридичною формою ФГ.
ФГ - юридична особа. Діє підприємство на підставі статуту. Членами ФГ є родичі і члени сім'ї в розумінні ст. 3 ЗУ «Про фермерське господарство».
ФГ - без створення юридичної особи (сімейне фермерське господарство). До членів такого підприємства відносяться фізична особа підприємець та члени її сім'ї. Діяльність такого підприємства регулюється договором (декларацією) між ФОП та членами його сім'ї.
Сімейне ФГ - юридична особа. Членами такого ФГ є члени однієї сім'ї, і діє підприємство на підставі статуту.
2. Визначитися з членами ФГ, і зібрати збори, на яких затвердити статут і призначити голову.
3. Оформлення земельної ділянки для початку діяльності.
4. Державна реєстрація ФГ.
Далі розглянемо більш детально ці пункти і як створити фермерське господарство з нуля.
Хто може бути головою ФГ?
За своєю суттю голова - це директор. Він виступає від імені ФГ, укладає договори тощо. Головою може бути як засновник ФГ, так і інша особа (головне щоб ця «особа» була зазначена в статуті (ст. 4 ЗУ «Про фермерське господарство»)).
Головою сімейного ФГ без статусу юридичної особи може бути член сім'ї, зареєстрований як ФОП. Це визначається в договорі про створення сімейного ФГ.
Оформлення прав на землю фермерським господарством
Без землі будь-яке фермерське господарство не може вести свою діяльність. Земля під фермерство повинна бути належним чином оформлена, щоб уникнути рейдерського захоплення і інших протизаконних дій.
Реалізація громадянином права на створення ФГ безпосередньо пов'язана з передачею такій фізичній особі земельної ділянки для ведення фермерського господарства.
До складу земель фермерських господарств входять:
- земельні ділянки, які у власності ФГ як ЮО;
- земельні ділянки, які у власності громадян - членів ФГ;
- земельні ділянки, які в користуванні фермерського господарства на правах оренди, емфітевзису.
Земельні ділянки: з яким цільовим призначенням можуть бути використані для цілей фермерства?
З огляду на перелік земельних ділянок, які можуть бути у власності ФГ (ч.1 ст.12 «Про фермерське господарство»), то до складу земель фермерського господарства можуть входити такі ділянки:
- для ведення фермерського господарства;
- товарного с/г виробництва;
- особистого селянського господарства;
- земельні частки (паї).
Державна реєстрація фермерського господарства.
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців визначена Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Для реєстрації (за місцем проживання засновника або за місцем знаходження земельної ділянки) потрібно подати такі документи:
- заяву на проведення реєстрації юридичної особи;
- протокол загальних або установчих зборів;
- 2 примірники статуту або установчого договору;
- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору;
- правовстановлюючі документи на землю (державний акт на право приватної власності, державний акт на право постійного користування землею або копія договору оренди, емфітевзису).
Державна реєстрація здійснюється протягом не більше 5 робочих днів, підприємство вноситься до реєстру, видається свідоцтво про державну реєстрацію фермерського господарства.
Додатково повідомляємо, що при виникненні додаткових запитань та необхідності більш детальних роз’яснень законодавства, Ви маєте можливість зателефонувати за номерами телефонів: (03656) 8-40-05, 098-905-58-11, з понеділка по п’ятницю з 9.00 год. до 18.00 год.
Також повідомляємо, що Ви маєте можливість отримати правову консультацію, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним телефоном 0 800 213 103, або інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua.