Шпанівська територіальна громада

Рівненська область, Рівненський район

ПРОТИДІЯ ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ

Дата: 16.07.2020 16:38
Кількість переглядів: 2080

Фото без опису

ПРОТИДІЯ ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ

            До Рівненського бюро правової допомоги почастішали звернення щодо випадків домашнього насильства.

У чому полягає домашнє насильство?

            Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

 

На кого поширюється законодавство про домашнє насильство?

            Важливо, що дуже часто помилково вважають, що під дію Закону «Про запобігання та протидію домашньому насильству» підпадають лише ті особи, що спільно проживають або перебувають у шлюбі.

            Проте, коло таких осіб значно ширше і дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється на:

            - колишнє подружжя;

            - наречених;

            - осіб, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою, їхніх батьків та дітей;

            - осіб, які мають спільну дитину (дітей);

            - діти подружжя, колишнього подружжя, наречених, осіб, які мають спільну дитину (дітей), які не є спільними або всиновленими;

            - інших членів сім’ї та родичів.

 

Які заходи запобігання насильству?

            Особа, яка постраждала від домашнього насильства має право отримати допомогу та захист від суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, наприклад, отримати інформацію про свої права та способи їх реалізації, медичну, соціальну та психологічну допомогу, юридичний захист. Такими суб’єкти є: підрозділи органів Національної поліції; центри з надання безоплатної правової допомоги; служби у справах дітей; інші установи.

            Найважливіше, законодавством передбачені спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству, зокрема:

1. Терміновий заборонний припис стосовно кривдника;

2. Обмежувальний припис стосовно зривника.

         Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків строком до 10 діб.

 

Що таке обмежувальний припис стосовно кривдника?.

            Обмежувальний припис – встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав кривдника та/або покладення на нього обов’язків, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи та полягає в:

            1) заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

            2) усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

            3) обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

            4) заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;

            5) заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

            6) заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

 

Як отримати обмежувальний припис?

            Необхідно звернутися із заявою до суду за місцем проживання постраждалої особи. Обмежувальний припис видається на строк від 1 до 6 місяців та може бути додаткового продовжений. Справа про видачу обмежувального припису розглядається не пізніше 72 годин після надходження до суду. Рішення суду підлягає негайному виконанню, а його оскарження не зупиняє його виконання.

            Про видачу обмежувального припису кривднику суддя інформує уповноважені підрозділи органів Національної поліції України за місцем проживання (перебування) постраждалої особи для взяття кривдника на профілактичний облік, а також районні, районні у містах Києві і Севастополі державні адміністрації та виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад за місцем проживання (перебування) постраждалої особи.

            Обмежувальний припис може містити заходи, що обмежують право проживання чи перебування кривдника у місці свого постійного проживання (перебування).

            Так, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 28 квітня 2020 року по справі № 754/11171/19 висловлена правова позиція щодо заборони кривднику перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою у тих випадках, коли сам кривдник є власником/співвласником житла: зокрема,«тимчасове обмеження права власності кривдника з метою забезпечення безпеки постраждалої особи шляхом встановлення судом обмежувального припису у порядку, визначеному Законом № 2229-VIII, є легітимним заходом втручання у права та свободи особи.

 

            Яка вартість витрат пов’язаних з розглядом справи?

            Судові витрати у справах про видачу обмежувального припису не сплачуються. Також, особи, які постраждали від домашнього насильства маю право на адвоката за рахунок коштів держави.

           

            Додатково повідомляємо, адреса відділу «Рівненське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Рівне, вул. Соборна, 195. Ви маєте можливість отримати інформацію за телефоном: (03656) 8-40-05, 098-905-58-11, з понеділка по п’ятницю з 9.00 год. до 18.00 год., або надіславши звернення на електронну адресу: rivnenske@legalaid.rv.ua.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь